آخرین خبرها
خانه | دسته‌بندی نشده | ایران در جایگاه ۹۵ توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات

ایران در جایگاه ۹۵ توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات

اتحاديه بين المللی مخابرات آخرین وضعیت توسعه ICT در جهان را به همراه نتایج ارزیابی جایگاه کشورها براساس شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) و در قالب گزارش اندازه گیری جامعه اطلاعاتی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان فناوری اطلاعات ایران رتبه بندی جهانی کشور در سال 2014 را براساس شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و براساس اعلام اتحادیه جهانی مخابرات منتشر كرد؛ این اطلاعات در سمپوزیوم بین المللی نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات با حضور دبیرکل جدید (WTIS2014) اتحادیه جهانی مخابرات و سانو رئيس ITU-D و مجری پروژه نظام پايش شاخص‌های ICT كشور به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان و نمايندگان 166 كشور جهان اعلام شد.

در این لیست، کشور دانمارک رتبه اول را در اختیار دارد. بر اساس این گزارش، حدود 96 درصد جمعیت جهان از تلفن همراه استفاده می‌كنند و حدود نیمی از جمعیت جهان به شبكه‌های پرسرعت نسل 3 تلفن همراه دسترسی دارند.همچنین، به طور متوسط 43.6 درصد خانوارهای جهان به شبکه اینترنت دسترسی دارند که 87 درصد خانوار‌ها در کشور های توسعه یافته و 31 درصد در کشورهای در حال توسعه هستند. نرخ رشد استفاده از شبکه اینترنت به شدت افزایش یافته به نحوی که ارسال و دریافت محتوا در شبکه‌های اجتماعی بالاترین نرخ را دارد. به طور مثال، بیش از 6 میلیارد ساعت ویدئو در هر ماه توسط کاربران مشاهده می‌شود. همچنین ویکی پدیا به عنوان پر مخاطب‌ترین سرویس بوده و بیش از 30 میلیون موضوع تا اواخر سال 2013 در قالب 287 زبان بروزرسانی شده است.

در ادامه به برخی آمار و ارقام مربوط به کشورمان که در این گزارش آمده اشاره می‌کنیم:

ایران و جایگاه 94 در جهان و 15 در آسیا و اقیانوسیه

ایران نیز در این ارزیابی با سه پله صعود در رتبه 94 با امتیاز 4.29 قرار گرفت که نسبت به امتیاز سال گذشته در مجموع 0.27 افزایش امتیاز داشته و رتبه 15 را در میان 29 كشور منطقه آسیا و اقیانوسیه و در رقابت با کشور هایی مثل کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و چین به خود اختصاص داده است.

ضریب نفوذ 38 درصدی تلفن و 84 درصدی موبایل برای ایران

وضعیت ایران در بخش نشانگرهای دسترسی به شبكه دارای تعداد مشتركین تلفن ثابت 38.3 نفر و تعداد مشتركین تلفن همراه 84.2 نفر به ازای هر 100 نفر از جمعیت كشور است. همچنین سرانه پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای هر كاربر اینترنت در کشورمان حدود 4.6 كیلوبیت بر ثانیه است كه نسبت به سال گذشته با رشد 31.3 درصدی مواجه بوده است.

ضریب نفوذ اینترنت خانوار در ایران 35 درصد

اتحادیه بین المللی مخابرات، درصد خانوارهای دارای رایانه در ایران را حدود 44.6 درصد و خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت را حدود 35.8 درصد اعلام كرده است.

ضریب نفوذ 31 درصدی اینترنت و عقب افتادگی ایران در توسعه پهن باند

در بخش نشانگرهای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضریب نفوذ کاربران اینترنت در ایران 31.4 درصد است. ضریب نفوذ مشترکان پهن باند ثابت در کشور 5.6 درصد و ضریب نفوذ پهن باند سیار در کشور 2.5 درصد درج شده است. این گزارش حاكی است، به اعتقاد صاحبنظران، بیشترین عقب افتادگی كشور ایران در زمینه توسعه پهن باند ثابت و سیار بوده است که این عدم توسعه منجر به كاهش رتبه بندی كل كشور شده است.

بیش از 84 درصد ایرانی‌ها سواد IT دارند

در بخش نشانگرهای استفاده مهارتی از فاوا، ایران دارای نرخ رشد 86.3 درصدی ثبت نام در مقاطع تحصیلی مدارس و 55.2 درصد در مقطع تحصیلات دانشگاهی و ضریب با سوادی 84.3 درصد در كل كشور است.

جایگاه 37 ایران در قیمت اینترنت پرسرعت

همچنین اتحادیه بین المللی مخابرات، در حوزه متوسط قیمت دسترسی كاربران به اینترنت پهن باند، جایگاه 37 جهان را به ایران اختصاص داده است.

جایگاه 87 ایران در نرخ اینترنت موبایل

در بخش اینترنت پهن باند سیار که منظور دسترسی به اینترنت با موبایل با استاندارد 3G است متوسط قیمت دسترسی كاربران ایران با شارژ پیش پرداخت در بسته 500 مگابایت 11.4 دلار اعلام شده است که در این بخش کشور ما در جایگاه 87 جهان قرار گرفته است .

در کنار پارامتر قیمت، شاخص درصد به درآمد خالص ملی نیز آمده که بر اساس مصوبه سال 2011 کمیته پهن باندITU هدف گذاری، نیل به عدد کمتر از 5 درصد در سال 2015 است که عدد ایران در سال جاری 2.37 درصد اعلام شده، لیکن باید توجه داشت به علت رقابت در توسعه پهن باند سیار در جهان در حال حاضر 109 کشور از 166 کشور در سال 2013 زیر عدد 5 درصد هستند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

استفاده از مطالب سايت تنها با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه پرداز می باشد.