آخرین خبرها
خانه | بررسی تجهیزات شبکه | بررسی اختصاصی سوئیچ D-Link DGS-3000-26TC

بررسی اختصاصی سوئیچ D-Link DGS-3000-26TC

خانواده سوئیچ‌های مدیریتی لایه دو DGS-3000 شرکت دی‌لینک مرز میان شبکه‌های یک گیگابیتی و ۱۰ گیگابیتی هستند و می‌توانند شبکه‌های کابلی را با هزینه‌های معقول گسترش دهند. این خانواده سه عضو به نام‌های ۲۴TC ، ۱۰TC و ۲۶TC دارد. این اعداد نشان‌گر تعداد درگاه‌های ارتباطی سوئیچ هستند؛ بنابراین، ناگفته مشخص است که مدل ۲۶TC، بالاترین سوئیچ این خانواده است و درگاه‌هایی برای شبکه‌های پرسرعت دارد. در ادامه، به ویژگی‌های این محصول نگاهی می‌اندازیم.

معرفی
سوئیچ‌های سری DGS-3000 در لایه دو سنتی شبکه‌های اترنت به کار گرفته می‌شوند و برای گسترش سرعت‌های گیگابیتی روی شبکه‌های مترو و پردیس طراحی شده‌اند. وزن دستگاه ۱۰ کیلوگرم، اندازه آن‌ ۱U و رک‌مانند است. بنابراین می‌توان از این سوئیچ‌ها برای مصارف دسکتاپ یا سرور استفاده کرد. سوئیچ ۲۶TC این خانواده، مجهز به ۲۶ درگاه ارتباطی شامل بیست درگاه یک گیگابیتی اترنت RJ45، چهار درگاه ترکیبی یک گیگابیتی از نوع SFP و دو درگاه ۱۰ گیگابیتی +SFP است. درگاه‌های+SFP علاوه بر این‌که امکان راه‌اندازی شبکه‌های ۱۰ گیگابیتی را فراهم می‌کنند، کارایی درگاه‌های یک گیگابیتی را نیز تضمین کرده و امکان گسترش شبکه را میسر می‌سازند. درگاه‌های کنسول این سوئیچ نیز RJ45 است. درگاه‌های یک گیگابیتی در گروه‌های هشت‌تایی (دو ردیف چهارتایی) چینش شده‌اند، اما درگاه‌های SFP و+SFP به طور مجزا مشخص شده‌اند تا دسترسی به آن‌ها آسان‌تر باشد. یک اسلات هشدار نیز روی دستگاه برای افزودن حس‌گرهای خارجی تعبیه شده است. این حس‌گرها می‌توانند باز شدن درب رک یا درب محفظه نگهداری سوئیچ را تشخیص داده و هشدار دهند. رنگ چراغ‌های LED نشان‌دهنده سرعت‌ دستگاه متصل به درگاه‌ها است. رنگ زرد برای شبکه‌های ده/صد مگابیتی و رنگ سبز برای شبکه‌های گیگابیتی انتخاب شده است. کناره‌ها و بخش پشتی سوئیچ شیارمانند است تا هوای درون سوئیچ بتواند به خوبی تهویه شده و گرما به بیرون منتقل شود. کلید روشن/خاموش، قفل سخت‌افزاری و سوکت برق نیز در بخش پشتی تعبیه شده‌اند.


 شکل ۱: سوئیچ‌های سری DGS-3000 شرکت دی لینک که برای گسترش شبکه‌های گیگابیتی طراحی شده‌اند.

توان خروجی این محصول ۸۸ گیگابیت بر ثانیه است و نرخ فورواردینگ آن براساس تعداد بسته‌ها در یک ثانیه به ۶۵٫۴۸Mpps می‌رسد. از نظر سخت‌افزاری مجهز به یک حافظه ۱۲۸ مگابایتی برای استفاده پردازنده مرکزی، حافظه بافر بسته‌های ۱٫۵ مگابایتی، حافظه فلش ۳۲ مگابایتی و قابلیت ارسال فریم‌های بزرگ با اندازه ۱۲٫۲۸۸ بایتی است. این سخت‌افزار، به نوعی تضمین‌کننده کارایی سوئیچ در شبکه‌های پرسرعت چند گیگابیتی است.

قابلیت‌ها و امکانات
این سوئیچ برای لایه ۲ طراحی شده است، بنابراین طبیعی است از همه ویژگی‌های مورد نیاز در لایه دو شبکه، از جمله چندپخشی(Multicast) بهره‌مند باشد. برخی از این ویژگی‌ها جست‌وجوی IGMP/MLD، فیلترسازی و Fast Leave است. با قابلیت‌های چندپخشی امکان سرویس‌دهی IPTV نیز فراهم می‌شود. قابلیت ISM VLAN روی این سوئیچ، امکان اتصال یا تعویض یک لینک کم‌سرعت را با یک ارتباط پرسرعت برای سرویس‌های IPTV می‌دهد و این‌گونه امکان چند استریم هم‌زمان فراهم می‌شود. قابلیت‌های پیشرفته QoS نیز تحویل بسته‌های با قابلیت اعتماد و کیفیت بالا را برای سرویس‌هایی مانند بازی آنلاین تضمین می‌کند. یک ویژگی بسیار مهم دیگر این است که همه درگاه‌های این سوئیچ در برابر نوسانات برق، مانند خرابی‌های سیم‌کشی ساختمان‌های قدیمی یا رعد و برق، مقاوم هستند و اجازه نمی‌دهند سوئیچ یا دستگاه متصل به شبکه دچار عیب فیزیکی شود. همچنین با استفاده از یک منبع‌تغذیه اضافی DPS-200 می‌تواند در صورت قطع برق شهری، از یک منبع‌تغذیه موقت با ولتاژ ۱۲VDC استفاده کند. این ویژگی برای مواقع بحرانی‌ای مفید است که نیاز به برپا بودن شبکه ضروری است. دیگر قابلیت جالب توجه این دستگاه، مجهز بودن به پروتکل‌های RSTP ، STP وMSTP برای تشخیص خرابی در شبکه و پشتیبان‌گیری از مسیرها و جدول‌های مسیریابی درون شبکه و دستگاه‌ها است. در نتیجه این پروتکل‌ها، سوئیچ از بسته‌های حیاتی شبکه در مقابل خرابی و قطع شدن محافظت می‌کند و سعی دارد مسیرهای ارتباطی شبکه را ضمانت کند.


 شکل ۲: درگاه‌های+SFP سوئیچ DGS-3000-26T سرعت‌های ۱۰ گیگابیتی را پشتیبانی می‌کنند.

همچنین این دستگاه در مواقع بحرانی با پشتیبانی از پروتکل ITU-I G.8032 که به حلقه محافظت سوئیچ معروف است، با تغییر ۵۰ میلی‌ثانیه در حلقه مسیرهای ارتباطی از تداخل و اختلال در شبکه جلوگیری می‌کند. پروتکل‌های ۸۰۲٫۱AX و ۸۰۲٫۳ad نیز برای تجمیع گروهی از درگاه‌ها به منظور دسترسی به پهنای‌باند بیش‌تر و انتقال اطلاعات موازی استفاده می‌شوند. این ویژگی، امکان مدیریت بار کاری و اشتراک‌گذاری اطلاعات روی کلاینت‌ها به صورت هم‌زمان را فراهم می‌کند. در ادامه قابلیت‌های تعمیر و نگهداری این سوئیچ، با استفاده از امکانات مدیریتی، می‌توان محل قطعی کابل‌های اترنت متصل به سوئیچ را شناسایی کرد و تشخیص داد. این قابلیت به نام CFM (سرنام Connectivity Fault Management) شناخته می‌شود و مبتنی بر پروتکل ۸۰۲٫۱ag است. مدیران شبکه با استفاده از ابزارهای مناسب و این قابلیت می‌توانند یک لینک را به صورت انتها به انتها بررسی کنند؛ بدون این‌که به قطع کردن یا برش کابل نیاز باشد. این قابلیت در شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت (ISP) که مشتریان راه دور دارند؛ بسیار کاربردی است. همچنین، با کمک قابلیت DULD می‌توان کابل‌های فیبر نوری را عیب‌یابی کرد و محل شکسته شدن یک فیبر نوری را یافت. مزیت این ابزار، یافتن خرابی‌ها و قطعی‌های کابل‌های فیبر نوری درون شهری است که به سختی عیب‌یابی می‌شوند. امکانات امنیتی سوئیچ‌های DGS-3000 شرکت دی لینک، علاوه بر ویژگی‌های پایه و معمول، ویژگی‌هایی هم‌چون پشتیبانی از پروتکل ۸۰۲٫۱x، برخورداری از پنل کنترل دسترسی تحت وب (WAC2)، کنترل دسترسی آدرس‌های،MAC ،SSL 1/2/3 ،SSH 1/2/3 ،IP/ARP Inspection DHCP Snooping و محافظت در برابر حملات DoS و BPDU را نیز دارند. در لایه ۳ نیز عملیات‌ فیلترسازی بسته‌ها صورت می‌گیرد.

جمع‌بندی
سوئیچ‌های مدیریتی به راحتی در شبکه راه‌اندازی می‌شوند. هنگامی‌که این سوئیچ را در یک شبکه با ده کامپیوتر نصب کردیم، فقط چند ثانیه طول کشید تا کل شبکه پیکربندی شود و کامپیوترها یکدیگر را بشناسند و تبادل اطلاعات کنند. ارزیابی سرعت روی شبکه نیز قابل قبول است. روی کامپیوترهایی با دو کارت شبکه یک گیگابیتی، سرعت انتقال اطلاعات نزدیک به ۶۰ مگابایت بر ثانیه است. قابلیت‌هایی مانند محافظت از درگاه‌ها در مقابل نوسانات برقی و نگهداری لینک‌ها در هنگام خرابی شبکه مزایایی هستند که پایداری و قابل اطمینان بودن شبکه اترنت را تضمین می‌کنند و امکان استفاده از سوئیچ در شبکه‌های حساس را فراهم می‌سازند. مدیران شبکه بر اساس حداکثر تعداد کلاینت‌های شبکه خود می‌توانند یکی از سوئیچ‌های سری DGS-3000 را انتخاب کنند و البته اگر به استفاده از شبکه‌های ۱۰ گیگابیتی نیاز داشته باشند، باید به سراغ سوئیچ ۲۶TC بروند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

استفاده از مطالب سايت تنها با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه پرداز می باشد.