آخرین خبرها
خانه | اخبار | سقوط بازار سوئيچ‌هاي اترنت

سقوط بازار سوئيچ‌هاي اترنت

به گزارش گروه تحقيقات بازار شركت دل، بازار سوئيچ‌هاي لايه دو و سه شبكه‌هاي اترنت، يك ميليارد دلار سقوط داشته است و درمقایسه با سه ماهه چهارم سال 2013، اين ميزان به پنج ميليارد دلار مي‌رسد. در همين زمان، فروش سوئيچ‌هاي 40GbE و 100GbE در مقایسه با مدل مشابه افزايش يافته است كه از حركت شبكه‌هاي اترنت به سوي سرعت‌هاي بيشتر از  10 گيگابيت نشان دارد و به تبع آن، سوئيچ‌هاي 1GbE و 10GbE خواهان كمتري دارند.
چه دلايلي براي كاهش فروش سوئيچ‌هاي اترنت وجود دارد؟ اولين دليل مي‌تواند توسعه سوئيچ‌هاي اترنت براي شبكه‌هاي كامپوس باشد كه تصميم گرفته‌اند از شبكه‌هاي بي‌سيم به صورت گسترده و حرفه‌اي استفاده كنند. دومين دليل، توقف در بازار سوئيچ‌هاي مركزداده با معرفي سوئيچ‌هاي سري Nexus 9000 شركت سيسكو در نوامبر سال گذشته است. در همين زمان، شركت سيسكو سوئيچ‌هاي نسل جديد مبتني بر SDN و پلتفرم ACI را معرفي كرد. اين دو اتفاق باعث شدند، بازار سوئيچ‌ها دچار توقف شود تا بتواند براي خريد تصميم‌گيري كند. به سبب این‌که سوئيچ‌هاي سري 9000 و همچنين پلتفرم ACI هنوز وارد بازار نشده بودند، مشتريان ترجيح دادند منتظر بمانند و در كنفرانس Cisco Live 2014 از نزديك اين محصولات و راه‌كارها را مشاهده و سپس انتخاب کنند. برخي از كارشناسان اين امر را طبيعي مي‌دانند و معتقدند دو يا سه فصل طول خواهد كشيد تا بازار دوباره رونق بگيرد و مشتريان بتوانند ميان سوئيچ‌هاي جديد سيسكو و مدل‌هاي ديگر رقبا دست به انتخاب بزنند. سيسكو نيز به اين گزارش واكنش نشان داده است و مي‌گويد در ماه‌هاي فصل دوم سال، 175 مشتري سوئيچ سري 9000 داشته است در حالي كه، در سه ماهه اول سال فقط 20 مشتري وجود داشت. سيسكو نيز می‌پذیرد که در سه ماهه نخست سال كاهش فروش داشته است، اما، می‌گوید که اكنون روند فروش سوئيچ‌هاي اين شركت فزوني يافته است.
دليل ديگر كاهش فروش سوئيچ‌هاي اترنت را مي‌توان در ولخرجي و جيب پر پول شركت‌ها در نيمه دوم سال و اجبار آن‌ها به خريد و مصرف بودجه‌هاي تعيين شده تا قبل از پايان سال ميلادي دانست. به طور معمول تا اواسط سال، پروژه‌ها و فهرست نيازمندي‌هاي شركت‌ها مشخص مي‌شود، سپس برای خريد سخت‌افزارها اقدام مي‌كنند. سه ماهه نخست سال بيشتر صرف برنامه‌ريزي مي‌شود و خريد تجهيزات در دستور كار دپارتمان‌هاي IT نيست.
در گزارش شركت دل كاملاً مشخص است که بازار سوئيچ‌هاي 40GbE بهتر و پررونق‌تر از سوئيچ‌هاي 10GbE است، اما، هنوز به حدي نرسيده كه انتظار مي‌رود و افزايش فروش بسيار كم است. سيستم‌عامل و تجهيزاتي كه نيازمند ارتقا به شبكه‌هاي  40 گيگابيت هستند، در كنار هزينه‌هاي زياد استقرار شبكه‌هاي جديد موجب مي‌شود که رشد فروش سوئيچ‌هاي 40GbE كم باشد و بازار با هجمه خريد روبه‌رو نشود.
گزارش دل مي‌افزايد كه سهم سيسكو از بازار سوئيچ‌هاي اترنت در سه ماهه نخست سال 2014 در مقایسه با سه ماهه اول سال گذشته، چهار درصد كاهش يافته و از 66 درصد به 62 درصد رسيده است. اما، همچون گذشته رتبه نخست بازار را در اختيار دارد. اچ‌پي با در اختيار داشتن 11 درصد بازار، بدون تغيير در رتبه دوم است. جونيپر جاي دل را در رتبه سوم با چهار درصد گرفته است و دل فقط دو درصد كل بازار سوئيچ‌ها را در اختيار دارد. جونيپر در سه ماهه اول سال 2013 سهمي دو درصدي و دل سه درصدي داشتند.
به هر‌حال، پيش‌بيني مي‌شد با ورود سوئيچ‌هاي  SDN، بازار سوئيچ‌هاي سنتي دست‌خوش تغيير و تحول شود و با كاهش فروش روبه‌رو شود. به همين دليل، شركت‌هايي مانند اچ‌پي و دل به تكاپو افتادند و نسل‌هاي جديدي از سوئيچ‌هاي نرم‌افزارمحور خود را براي رقابت با سيسكو معرفي كردند و همچنان منتظر رويدادهاي بعدي بازار هستند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

استفاده از مطالب سايت تنها با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه پرداز می باشد.