آخرین خبرها
خانه | آموزش | subnetmask چیست؟

subnetmask چیست؟

subnetmask یک عدد است که رنجی از IP را که در شبکه می تواند استفاده شود را مشخص می کند. سیستم هایی کهsubnetmask آنها یکسان است می توانند با هم به طور مستقیم ارتباط داشته باشند. در واقع مفهوم این سوال که subnetmask چیست؟ این است که مشخص می کند که کدام ip ها در یک رنج قرار دارند و به ما کمک می کند تا ip های خود را گروه بندی و دسته بندی کنیم.

عدد subnetmask یک عدد است همانند ip که از ۴ اکتد تشکیل شده و هر اکتد آن زیر یکی از اکتد های ip قرار دارد و می تواند از ۰ تا ۲۵۵ مقدار دهی شود.

قبل از اینکه سراغ توضیحات بیشتر برویم و به سوال subnetmask چیست؟ جواب بدهیم  باید این نکته را بدانید که

 

هر اکتد شامل ۸ بیت می باشد. مثلا وقتی یک اکتد برابر ۲۵۵ می شود یعنی تمام بیت ها برابر ۱ بوده اند که با محاسبه باینری معادل عدد ۲۵۵ شده است. مثلا:

۱۱۱۱۱۱۱۱=۲۵۵               ۱۰۰۰۰۰۰۰=۱۲۸             ۱۱۰۰۰۰۰۰=۱۹۲

به این صورت که مشاهده کردید محاسبه شده اند. حال به مثال زیر توجه کنید:

۱۹۲  .۱۶۸٫۱ . ۲۰

۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰

 

 

این یک آدرس ip در یک شبکه است که یک sunnetmask هم دارد(هر ip باید یک subnetmask داشته باشد). می می خواهیم بفهمیم که این ip در چه رنجی قرار دارد. یعنی از روی این ip  متوجه بشیم در شبکه ای که این ip قرار گرفته است چه تعداد ip دیگر می تواند وجود داشته باشد. اول از روی subnet مشخص می کنیم که کدام قسمت از این ip مربوط به آدرس شبکه می باشد و بین تمام ip های دیگر شبکه مشترک می باشد. در subnetmask یک ها مشخص کننده قسمت شبکه می باشد و صفرها مشخص کننده قسمت هاست می باشد یعنی قسمتی که می تواند برای ip های مختلف متفاوت باشد. در مثالی که زدیم سه اکتد سمت چپ دارای subnet 255 هستند و ۲۵۵ یعنی تمام بیت ها یک هستند  پس متوجه می شویم که سه اکتد سمت چپ این آدرس ip مربوط به آدرس شبکه می باشد و تمام آدرس های ip دیگر در این شبکه یه اکتد سمت چپ آن ها باید ۱۹۲٫۱۶۸٫۱ باشد. پس فهمیدیم که قسمتی که برای شبکه است چه عددی دارد حال گفتیم که قسمتی که صفر است نشان دهنده قسمتی از ip است که می تواند متفاوت باشد و به عبارتی برای هر ip مختص آن باشد. از آنجا که اکتد سمت راست دارای subnet 0 می باشد پس این اکتد می تواند از ۰ تا ۲۵۵ متغیر باشد. پس رنچ آی پی این شبکه به این صورت است:

۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱

۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲

۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۳

..

..

..

..

۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲۵۴

 

البته ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۰   و  ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲۵۵ را نمی توان به سیستم ها اختصاص داد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

استفاده از مطالب سايت تنها با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه پرداز می باشد.