آخرین خبرها
خانه | اخبار | از واتسون بپرسيد!

از واتسون بپرسيد!

1008767

ابركامپيوتر واتسون پس از تازه‌ترین تغییراتی که آی‌بی‌ام در آن ایجاد کرده است، اكنون توانايي پاسخ‌گويي به تمامي حوزه‌هاي علمي را دارد و به بهترين سيستم كامپيوتري دنيا در پردازش زبان طبيعي تبديل شده است. واتسون در حال حاضر به ابزارهاي پيچيده‌اي از هوش مصنوعي مجهز است كه مي‌تواند تا حدودي به درك هوش انساني نزديك باشد.

يكي از مشكلات سيستم‌هاي كامپيوتري امروزي توانايي درك سؤالات و نزديك شدن به زبان طبيعي محاوره‌اي انسان است. به زبان ديگر هنوز كامپيوترها به «حس مشترك» ميان انسان‌ها دست نيافته‌اند. واتسون نيز اين قابليت را ندارد و نمي‌تواند سؤالات علمي پرسيده شده را درك كند اما با الگوريتم‌هاي فوق پيچيده هوش مصنوعي كه دارد، مي‌تواند نشانه‌ها و سمبل‌هاي نزديك به سؤال را در بانك‌هاي اطلاعاتي مختلفي كه در اختيارش قرار دارند، بيابد و بعد با پردازش اطلاعات به نتايج قابل قبولي دست يابد. اين ابركامپيوتر با بهره‌گيري از معماري‌هاي جست‌وجوي موازي، گروه‌هاي كلماتي مشابه، جست‌وجوي عبارت‌هاي آماري مرتبط و صدها الگوريتم‌ تجزيه و تحليل در 15 ترابايت اطلاعات به كندوكاو مي‌پردازد و پاسخ صحيح را استخراج کند. جان كلي، سخنگو و مدير بخش تحقيقات واتسون شركت آی‌بی‌ام درباره قابليت جديد اين ابركامپيوتر مي‌گويد واتسون توانايي پاسخ‌گويي به هر سؤال زبان طبيعي انسان را در هر حوزه‌اي دارد و در هر موضوع مورد بحث مي‌تواند وارد شود.

آی‌بی‌ام معتقد است فناوري‌هاي پيشرفته به كار گرفته شده در واتسون مي‌توانند يك انفجار اطلاعاتي ايجاد كنند و مورد خريد و فروش شركت‌ها قرار گيرد. اكنون واتسون يك سيستم كاملاً مستقل است كه مي‌تواند حجم عظيمي از اطلاعات را دريافت، پردازش، استخراج و استنباط كند و پاسخ يا اطلاعات مورد نياز صحيح را با درصد اطمينان بسيار بالايي تحويل دهد. به عنوان مثال، واتسون مي‌تواند كاركردهاي بسيار شگرفي در صنعت پزشكي داشته باشد. اين ابركامپيوتر مي‌تواند DNA يك بافت سرطاني از يك بخش بدن را با DNA يك بافت سالم از همان بخش مقايسه و ژن‌هاي جهش‌يافته را استخراج كند. سپس مي‌تواند در تمام بانك‌هاي اطلاعاتي صنعت پزشكي به دنبال تركيبات خاصي براي جلوگيري از گسترش ژن‌هاي جهش‌يافته آن بخش خاص بدن بگردد و اين تركيبات را در اختيار پزشكان قرار دهد.

آی‌بی‌ام در فوريه گذشته نيز اعلام كرد از اين ابركامپيوتر براي كشورهاي آفريقايي استفاده مي‌كند تا بتوانند بهترين پاسخ و راه‌كار توسعه و غلبه بر مشكلات خود را با محوريت مراقبت‌هاي بهداشتي و آموزش و پرورش بيابند. در ساخت واتسون به صورت تجاري از پردازنده‌هاي Power7 و سرورهاي Power System 750 استفاده شده است كه در كمترين حالت يك ميليون دلار هزينه دارد. آی‌بی‌ام مي‌خواهد در آينده چندين نمونه ديگر از اين ابركامپيوتر به صورت تجاري ساخته و به فروش برساند. واتسون همان ماشين معروفي است كه در سال 2011 در مسابقات جئوپارتي توانست از انسان پيشي گرفته و برنده شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

استفاده از مطالب سايت تنها با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه پرداز می باشد.