آخرین خبرها
خانه | اخبار | جنگ سرویس ویدیویی یاهو با یوتیوب از تابستان آغاز می‌شود

جنگ سرویس ویدیویی یاهو با یوتیوب از تابستان آغاز می‌شود

یاهو موفق شده تهیه کنندگان و شرکت های طرف قرارداد خود را راضی کند و بالاخره در تابستان امسال، یوتیوب یک رقیب فوق العاده جدی را پیش روی خود خواهد دید.

وجود ویدیوهایی که تعداد بیننده آن‌ها به «میلیارد» رسیده، هر شرکتی را برای ایجاد یک سرویس ویدیوی استریمینگ چون یوتیوب وسوسه می‌کند. یاهو یکی از این شرکت‌هاست که مدت زیادی است زمزمه‌هایی از راه اندازی ویدیوی استریمینگ آن شنیده می‌شود، اما بارها به دلایل مختلف رونمایی از آن عقب افتاده است. حالا خبر رسیده که بالاخره مشکلات یاهو و قراردادهایی که در تلاش برای بستن آن‌ها با شرکت‌ها و تهیه کنندگان بود به پایان رسیده و تابستان امسال شاهد رقیب سرسختی برای یوتیوب خواهیم بود. شاید از خود سؤال کنید که یاهو چگونه قصد دارد با اژدهایی چون یوتیوب که محبوب اهالی وب است، رقابت کند. ادامه گزارش شاید اندک پاسخی به این پرسش باشد.

خبر رونمایی از سرویس ویدیوی یاهو را سایت Ad Age نقل کرده است. این سایت نوشته که یاهو در حال گفتگو با تعداد بسیار زیادی از تهیه کنندگان، خالقان و تبلیغ کنندگان اینترنتی است تا بالاخره از سرویس ویدیویی خود در تابستان رونمایی کند. گزارش پیشین از راه اندازی این سرویس در ماه آوریل خبر می‌داد، اما مشکلات متعدد بر سر بستن قراردادهای کاری با شرکت‌ها و تهیه کنندگان، مانع این اتفاق شد.
بیشتر مشکلات یاهو با طرف‌های قرار داد بر سر مالکیت محتوا بود. بسیاری از خالقان ویدیویی نگران از دست دادن حق کپی رایت خود بر ویدیوی‌هایشان، بعد از آپلود بر روی سرویس یاهو بودند. همچنین نگرانی‌هایی نیز از جهت دسترسی آفلاین کاربران به ویدیوهای آن‌ها بود. علاوه بر این بسیاری از تهیه کنندگان اعتقاد داشتند که یاهو از داشتن برنامه ای جامع و یک استراتژی مشخص تبلیغاتی رنج می‌برد.
در ماه‌های اخیر و بعد از وجود چنین مشکلاتی، بالاخره یاهو وارد گفتگویی صریح تر و البته با شرایط بهتر با خالقان ویدیویی شد. بر اساس اخبار منابع نزدیک به یاهو، این شرکت میزان Ad Rate تصحیح شده و همچنین میزان سود بیشتری را به تهیه کنندگان ویدیویی پیشنهاد داد. طبق قراردادهایی که یوتیوب با خالقان ویدیویی می‌بندد، همیشه 45 درصد از درآمدها، به جیب این شرکت می‌رود که همین موضوع باعث جر و بحث‌هایی گاه طولانی بین کاربران یوتیوب و تهیه کنندگان ویدیویی شده است، اما هنگامی که قدرت در دست طرف مقابل باشد، چندان کاری هم از یک خالق ویدیویی ساخته نیست! ولی در مورد یاهو قرار بر این است که چنین شرایطی در میان نباشد و میزان Ad Rate بین 50 تا 100 درصد بالاتر از میزان پیشنهادی یوتیوب خواهد بود تا درآمد بیشتری دست تهیه کنندگان را بگیرد.

علاوه بر این یاهو پیشنهاد سخاوتمندانه بسیار جالبی نیز مطرح کرده است. یاهو هیچ‌گونه درخواستی برای آپلود اختصاصی ویدیوها بر روی سرویس خود نخواهد داشت و خالقان ویدیویی آزادند که این ویدیوها را بر روی سرویس یوتیوب نیز آپلود کنند. چنین پیشنهادی دو دلیل می‌تواند داشته باشد؛ یا یاهو اطمینان کاملی از جذابیت سرویس خود دارد یا حداقل برای آغاز قصد دارد فتیله سود بیشتر را پایین بکشد تا بر محبوبیت خود بیشتر کند!
همچنین در این سرویس نیز Playlist ها و همین‌طور Embed کردن‌ها مانند یوتیوب وجود خواهد داشت و کاربران می‌توانند ویدیوهای سرویس یاهو را در هر سایتی قرار دهند. اضافه بر این یاهو برنامه دارد تا سریال‌های اریجینالی را نیز چون نت فلیکس و Hulu بر روی سرویس استریمینگ خود قرار دهد.
یاهو حداقل در ابتدا برنامه‌هایی برای دریافت سود هنگفت ندارد و در عوض قصد دارد بر روی جذب بیشتر مخاطب وقت و انرژی بگذارد. صبر می‌کنیم ببینیم این سرویس سر از کجا در خواهد آورد..

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

استفاده از مطالب سايت تنها با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه پرداز می باشد.