آخرین خبرها
خانه | اخبار | وزیر ارتباطات: فرهنگ سازی را جایگزین بستن شبکه‌های اجتماعی کنیم

وزیر ارتباطات: فرهنگ سازی را جایگزین بستن شبکه‌های اجتماعی کنیم

این روزها صحبت‌های ضد و نقیضی از فیلترشدن شبکه‌های اجتماعی تحت موبایل همچون وایبر به گوش می‌رسد. حال ایرنا گزارش کرده که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان آنکه میان این وزارتخانه و دستگاه قضا هیچ اختلافی وجود ندارد، گفت: از آنجا که با مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی مشکل بهره گیری از این ابزارها حل نخواهد شد، باید برای استفاده صحیح و مناسب از این شبکه‌ها فرهنگ سازی کنیم.

محمود واعظی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره نامه قوه قضاییه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر مسدودسازی و کنترل اطلاعاتی موثر شبکه‌های اجتماعی نظیر واتس اپ، وایبر و تانگو ظرف مدت حداکثر ۱ ماه، افزود:

آنچه همواره برای دولت و همه مسئولان این وزارتخانه در کنار توسعه با اهمیت تلقی شده این است که در کنار اجرایی کردن گسترش این شبکه‌ها، باید با افزایش آگاهی مردم از محتوای مجرمانه موجود در بخش‌هایی از اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را به استفاده با احتیاط‌تر و مراقبت بیشتری از این ابزار ترغیب کرد.  به همین دلیل ما و قوه قضاییه و همه دلسوزان کشور در این خصوص هم نظر هستیم و اختلافی بین ما و دیگران وجود ندارد، هرچند وظیفه نظام و دولت این است که فضای پیشرفت را طوری فراهم تا خانواده ها بتوانند به راحتی از این ابزار استفاده علمی نمایند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به روند روبه رشد تغییرات تکنولوژی، اظهار داشت: هرچند برخی از کاربران از اپلیکیشن‌ها استفاده صحیح و مناسب می‌کنند اما در مقابل نیز عده معدودی از کاربران از محتوای این ابزارها به درستی استفاده نمی‌کنند که باید با فرهنگ‌سازی مناسب آنها را به بهره گیری درست از این اپلیکیشن ها ترغیب کرد. واعظی با اعلام مخالفت با آن عده از کاربران که رعایت مسایل اخلاقی و فرهنگی را در استفاده از این شبکه ها نمی‌کنند، به این افراد پیشنهاد کرد از آلوده کردن ابزاری که امروز به عنوان شبکه های اجتماعی در اختیار آنها قرار گرفته، خودداری کنند تا امکان استفاده از این ابزار برای آیندگان نیز وجود داشته باشد.

اقدامات فنی کار پیچیده‌ای استوی درباره اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پاسخگویی به قوه قضاییه در یک ماهه تعیین شده چه اقداماتی انجام داده است، گفت:

ز یکسال گذشته همه مسئولان با همکاری دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های مختلف و با صرف سرمایه‌های زیاد تلاش کردند تا آلودگی‌ها برطرف شود. ممکن است ۱ یا ۲ ماه طول بکشد چرا که کار فنی کار پیچیده‌ای است ولی آنچه وظیفه ما بوده انجام خواهیم داد و تاکنون انجام داده ایم. با مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی مشکل حل نمی‌شود و باید فرهنگ سازی کنیم و این تنها با کمک مردم امکان پذیر است و تا زمانی که مردم به کمک ما نیایند هرگز موفق نخواهیم شد. دارای ابزارهای متعددی هستیم که برخی در جای صحیح و تعدادی دیگر در راه‌های خلاف استفاده می‌شوند ولی می‌توان با فرهنگ سازی مناسب زمینه استفاده از این ابزارها را به صورت صحیح فراهم کرد.

دسترسی به سایت‌های غیراخلاقی و خلاف اعتقادات کشور نباید آزاد باشد

باید در دولت نیز تلاش کنیم دسترسی به سایت‌های غیراخلاقی و مغایر با عفت عمومی و سایت‌های خلاف اعتقادات کشور، محدود شود و امکان دسترسی به آن‌ها برای همه آزاد نباشد. اینکه فکر کنیم با بستن شبکه‌های اجتماعی مشکلات برطرف می‌شود، اختلاف نظری است که وجود دارد و باید با تعامل با قوه قضاییه به راه حل مشترک برسیم.

وی درباره اختلالات موجود در شبکه نسل سوم تلفن همراه (3G) نیز اظهار داشت: «وظیفه ما این است که خدمت مناسب به مردم ارائه دهیم و طبیعی است وقتی تکنولوژی در هر سیستمی تغییر یابد برخی اختلالات نیز بوجود می‌آید ولی از اپراتورها خواستیم تا در کنار اطلاع رسانی نسبت به رفع اختلالات اقدام کنند. در حال حاضر بخش قابل توجهی از بی.تی.اس ها نصب شده و درآینده نزدیک مشکلی نخواهیم داشت و امیدواریم این موضوع هرچه زودتر برطرف شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

استفاده از مطالب سايت تنها با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه پرداز می باشد.