آخرین خبرها
خانه | اخبار | 12 هزار روستای کشور به اینترنت متصل می‌شوند

12 هزار روستای کشور به اینترنت متصل می‌شوند

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات تعداد روستاهای کشور که به اینترنت دسترسی دارند را حدود ۸٫۰۰۰ اعلام کرد و گفت این رقم تا پایان امسال به 12 یا 13 هزار روستا خواهد رسید.

شب گذشته فیلم سینمایی «شیار 143» در وزارت ارتباطات به نمایش درآمد و عوامل این فیلم از سوی وزیر ارتباطات مورد تقدیر قرار گرفتند. فیلم شیار 143 در کنار داستان اصلی خود، موضوع ارتباطات در زمان جنگ تحمیلی و پس از آن و وضعیت تلفن روستاها را به نمایش می‌کشد.

محمود واعظی که در سال‌های جنگ در مقطعی مدیر عامل مخابرات نیز بود پس از تماشای این فیلم اعلام کرد:

زمانی که در مخابرات حضور داشتم، تقریبا 500 روستا در کشور وجود داشت که از تلفن بهره می‌بردند، آن روستاها نیز در نزدیکی شهرهای بزرگ واقع شده بودند. ما در آن زمان و حتی پس از این که جنگ شروع شد، تصمیم جدی گرفتیم تا روستاها نیز به تلفن دسترسی داشته باشند و بر همین اساس قرار شد که در ابتدا در هر روستا یک خط تلفن و یک مرکز مخابراتی ایجاد شود. اکنون فکر نمی‌کنم در کشور، هیچ روستایی بالای 20 خانواری باشد که دسترسی به تلفن نداشته باشد، مگر این که آبادی‌هایی باشند که تعداد خانواده‌های آن‌ها مثلا حدود پنج خانوار باشد.

واعظی همچنین به ارائه اینترنت در روستاها اشاره کرد و گفت:‌

اکنون برای ورود اینترنت به روستاها برنامه‌ریزی جدی صورت گرفته و تاکنون ۸٫۰۰۰ روستای کشور به اینترنت دسترسی پیدا کرده‌اند و درصددیم تا پایان امسال این رقم به ۱۲ تا ۱۳ هزار روستا برسد که قطعا در سال‌های آتی با افزایش همراه خواهد بود. اعتقاد ما بر این است که اگر در همه امور توجه جدی به روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته، محروم و مرزی داشته باشیم، خدمت بزرگی به مردم کرده‌ایم چرا که مردمی در این مناطق زندگی می‌کنند عملا از برخی مزایای که در کشور وجود دارد، محروم هستند و این وظیفه دولت است که به آنها خدمات مناسبی ارائه کند.

واعظی درباره هزینه خط تلفن در طول سال‌های جنگ در روستاها و شهرها، توضیح داد:

تا سال 1365 که در مخابرات حضور داشتیم، برنامه ما این بود که همان مراکز مخابراتی را در روستاها راه اندازی کنیم که هزینه‌ای هم به دنبال نداشت. در آن دوره در شیراز کارخانه‌ای بود که سوییچ‌های مخابراتی را می‌ساخت و مرکز تحقیقات مخابرات نیز اجرای طراحی سوییچ‌ها برای صد و 500 شماره را انجام داده بود و ما از همین سوییچ‌های داخلی برای روستاها بهره گرفتیم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

استفاده از مطالب سايت تنها با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شبکه پرداز می باشد.